Pies w ogrodzie – czy można mieć jedno i drugie? Jak chronić rośliny przed zwierzętami?

0

Pies, a ogród czasami może nam się to, ze sobą kłócić, ponieważ wiadomo potrzeby fizjologiczne są, a taki psiak, który oznaczy nam ogród albo trawnik zostawiając nam tym samym wypaloną trawę, to nie jest to nic przyjemnego.

Utrzymanie ogrodu, w idealnym stanie, jest jak najbardziej realnym zadaniem. Należy jednak zgłębić temat wychowania swojego pupila i konsekwentnie trzymać się wytyczonych reguł. Pomoże nam, to zaoszczędzić nerwów, przykrych i nieoczekiwanych zdarzeń, na naszej działce.

Pies i ładny trawnik – czy to w ogóle możliwe?
Właściciele ogrodu zastanawiają, się czy rzeczywiście utrzymanie pięknego trawnika jest możliwe.
Powróćmy do toalety dla naszego zwierzaka, w ogrodzie wystarczy, jeśli zagospodarujemy miejsce dla psa, gdzie będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.
Zacznijmy od szczeniaka, zaczynamy systematycznie wyprowadzać go, do wyznaczonego miejsca, tak aby był w stanie przyzwyczaić się do tego obszaru, również nagradzamy psa za wypróżnienie się, na tym określonym terenie.
Natomiast mając psiaka dorosłego, możemy wygrodzić część terenu naszego ogrodu oraz pokazywać mu gdzie może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, gdy przychodzi ten moment bierzemy zwierzę na smyczy i zaprowadzamy go, w to określone miejsce. Za każde takie zachowanie nagradzamy psa zabawą, przekąską, aby wiedział że jego zachowanie jest odpowiednie. Unikniemy, w ten sposób podsikiwania trawinka, w obszarach przez nas niechcianych, ponieważ wysokie stężenie azotu, w moczu powoduje wypalanie trawy.

Jak zniechęcić psa do sikania na trawnik?
Odpowiednie wychowanie psa będzie skutkowało zadbanym ogrodem, najlepszą radą jest przyzwyczajanie psiaka do wypróżniania się, w jednym, przeznaczonym przez nas miejscu. Również, w sklepach ogrodniczych możemy spotkać preparaty do ochrony trawników przed psim moczem.

Sposób na psy, pamiętajmy, iż pomimo posiadamy ogród, to musimy wyprowadzać psa na spacery, ponieważ pies na ogrodzie będzie się nudził. Z kolei co za tym idzie, taki psiak zacznie nam kopać, w ogrodzie, przesadzać rośliny.
Nasze pupile potrzebują nowych zapachów, eksploracji terenu, szukania przygód, wybiegania się.
Psy pozostawione same sobie, na działce, po pewnym czasie zaczynają same szukać nowych zainteresowań, oczywiście ze szkodą dla naszego ogrodu, wszystko to związane jest, z nudą.

Pies vs ogród – jak odstraszyć psa od roślin?
Kolejnym rozwiązaniem, które uchroni naszą działkę przed ewentualnymi szkodami związanymi, z niszczeniem roślin, jest wydzielenie piaskownicy, rozsypanie piasku, w jednym miejscu, ważne aby znajdowała się ona, w zacienionym miejscu. Możemy też zakopać zabawki naszego psa, co pozwoli mu na zajęcie się podczas ewentualnej nudy. Również, jeśli chodzi o wypróżnianie się możemy nabić kijek owinięty workiem jutowym, który będzie nasiąknięty moczem innego psa, co automatycznie nauczy psa, gdzie może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne oraz uchroni przed obsikiwaniem roślin, w ogrodzie.
Dobrymi radami, które mogą uratować ogród, jest sadzenie starszych odmian roślin, które będą odporne na zadeptywanie, aby kora na drzewach nie była zrywana można ogrodzić płotkami ozdobnymi.

Warto przeznaczyć trochę placu, na zrobienie niewielkiej ścieżki tzw. wybieg dla psów w ogrodzie, po którym będzie sobie biegał, równocześnie ogrodzenie dla psa powinno być przysłonięte, aby psy nie widziały wszystkiego, co dzieje się za płotem, ponieważ często to je nakręca, frustruje i powoduje ciągłe bieganie wzdłuż. Pamiętajmy, że ważnym elementem rozwoju, spokoju zwierzaka są spacery, które pozwalają się wyszaleć, po za domem. Oczywiście są rasy psów, które ze względu na swoją rasę, spełniają się jako psy obronne są to między innymi Dobermany, Bullmastiff, Airedale terrier, Rottweiler. By zwierze było zaliczane do obronnych musi wykazywać pewne szczególne cechy. Tak fizyczne jak i psychiczne. Powinno odznaczać się sporą siłą i odpornością na ból.
Skupmy się na porównaniu rasy Rottweiler, a Owczarka Niemieckiego. Rottweiler to zdecydowanie typ psa, z rasy obronnych, od dawna były wykorzystywane jako obrońcy np. bydła, żywności. Używano ich do ciągnięcia zaprzęgów.
Rasa ta wymaga bardzo dużej aktywności, regularnych spacerów, treningów. Właściciele tych psów, muszą być stanowczy, zrównoważeni, ponieważ pewność siebie, upór tej rasy jest dominujący. Bez odpowiednich szkoleń, te psy mogą stać się bardzo agresywne, nieprzewidywalne.
Natomiast Owczarki Niemieckie, to psy pasterskie, które zarówno jak Rottweiler potrzebują dużo ruchu, spacerów, jednak są bardziej przyjazne, lojalniejsze i bardzo szybko się uczą. Przystosowywane od wielu lat do stróżowania. Ważnym elementem ich wychowania jest szkolenie, nieodpowiednie traktowanie tych psów może spowodować lękliwość, agresję.
Zarówno Rottweiler, jak i Owczarek Niemiecki potrzebują sporo ruchu, najlepszym rozwiązaniem jest dom z ogrodem, jednak bez spacerów nie może się obejść.

Z polecanych ras, które są odpowiednie do ogrodu są Buldogi Francuske, Spaniele,Terier Rosyjski, Owczarek Szetlandzki, Bernardyn, Mastif Tybetański, Shiba Inu, oczywiście wszystko wiąże się, z dobrym wychowaniem pupila, nawykami, które pozwolą dobrze współdziałać zarówno właścicielowi, jak i psiakom.