Pies czy kot?

0

Wybierając zwierzaka dla rodziny często powstaje dylemat czy towarzyszem powinien być pies czy kot. Pomijając kwestię indywidualnych upodobań powinniśmy się zastanowić jakie zwierzę będzie lepiej pasowało do naszego stylu życiu. I w związku z tym, które będzie miało lepsze warunki.

Kot
Wiele osób wybiera kota na przyjaciela domu uważając, że nie wymaga on tyle pracy co pies. Jednak nie zawsze jest to prawda. Faktycznie, z kotem nie trzeba wychodzić na spacery i łatwiej jest mu zapewnić opiekę w trakcie naszych wyjazdów, ale to nie znaczy, że nie wymaga opieki. Jeśli chcemy żeby nasz koci towarzysz był szczęśliwy powinniśmy zapewnić mu odpowiednie zabawy, które zaspokoją jego potrzeby jak np. instynkt łowiecki. Dodatkowo koty to nocne zwierzęta i często domagają się zabawy właśnie w godzinach nocnych lub wczesno porannych. Co więcej kota nie łatwo zignorować, gdyż jako indywidualista, który często uważa, że jego potrzeby są najważniejsze może nas budzić podgryzając stopy czy głośno miaucząc.

Pies
Decydując się na psa należy pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej dawki ruchu, a to oznacza spacery niezależnie od pogody. Przy czym przynajmniej jedno wyjście powinno trwać co najmniej pół godziny. Jednak pies łatwiej niż kot dostosuje się do naszego trybu życia. Tak samo jak człowiek śpi nocą, a przy odrobinie pracy jesteśmy w stanie go nauczyć pożądanych zachować. Takich jak spanie w przeznaczonym miejscu, nie wchodzenia na meble czy spokojnego zachowania, gdy jesteśmy zajęci.

Oczywiście obydwa te gatunki mają niezliczoną ilość zalet, a niezliczona ilość badań pokazuje, że ich towarzystwo jest bardzo korzystne dla ludzi. Jednak wybór zwierzęcia warto bardzo dobrze przemyśleć, tak aby wszyscy domownicy byli zadowoleni. Niezależnie jaką decyzję podejmiemy warto pomyśleć o adopcji zwierzaka lub wybrać dobrą hodowlę.