Co robią ludzie, a czego nie znoszą psy

0

Wielu z nas wydaje się, że opieka nad psem jest prosta. Tymczasem okazuje się, że nawet weterani i długoletni posiadacze psów popełniają błędy, które wpędzają psy w dyskomfort albo wprost je drażnią. Dlaczego nasze zachowania, które do tej pory uznawaliśmy za odpowiednie, wcale nie cieszą naszych psów? Poniżej znajdziesz kilka przykładów i omówienie, co dokładnie naszym psom w nich przeszkadza.

Zabawa z dziećmi
Są psy, które niezwykle cierpliwie znoszą zabawy z dziećmi. Nie dotyczy to jednak większości, co więcej, po często nieprzemyślanych i brutalnych zabawach dzieci psy często nabawiają się traum. Ciągnięcie za ogon to tylko jeden z wielu przykładów i to bardzo łagodny. Wśród typowych znajdują się również polewanie psa mocnym strumieniem zimnej wody, przywiązywanie mu do ogona puszek i innych ciężkich rzeczy, czy nawet zabawy z ogniem. Jak sam widzisz, takie zabawy nie są już niewinne, a rodzice często mimo wszystko na nie pozwalają. Po tym pies może nabrać awersję do wody, stracić zaufanie do ludzi i zamknąć się w sobie.

Wyprowadzania psa jak najszybciej
Wyjście z mieszkania dla psa to wielkie przeżycie. Ze wszystkich stron otaczają go nowe zapachy i chce spędzić trochę czasu na badanie ich. Jednak dla wielu opiekunów wyjście z psem to tylko wyjście w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych zwierzaka. To bardzo duży błąd. Właściciele przechodzą krótki odcinek bardzo szybko, byle tylko przejść, zwłaszcza zimą i w deszczu. Pies musi pobyć na świeżym powietrzu, ale także powąchać wszystko, na co tylko ma ochotę. To dla niego jak gazety, codzienne informacje, kto i kiedy przechodził daną drogą i wiele innych. Ciągnięcie go na siłę sprawi, że nie dowie się tego, co chciał i może przez to czuć się zaniedbany.
Wyprawka dla psa, czyli co kupić przed pojawieniem się zwierzaka w domu?
Drażnienie psa to nie jest zabawa
Wiele osób lubi droczyć się ze swoimi psami. Czasami faktycznie przybiera to formę zabawy i psiak czuje się dobrze, ale często ludzie nie wiedzą, co pies lubi, a co tylko toleruje. Stukanie czy pacanie po głowie bywa dla niego bardzo niekomfortowe, nie mówiąc już o ciągnięciu za ogon czy stukaniu w nos. To samo tyczy się obcych nam psów, na przykład za ogrodzeniem w czyimś ogrodzie. Gdy taki pies zaczyna na Ciebie szczekać, nie odszczekuj, nie prowokuj go w żaden sposób. Nie machaj do niego i nie udawaj, że zamierzasz go zaatakować, zwłaszcza jeśli jest to duży pies. Może on zwyczajnie przeskoczyć przez ogrodzenie i nas zaatakować.